Green Deer, Zakopane
Nasze działania ekologiczne
Przyjazd
Wyjazd

Nasze działania ekologiczne

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nasze działania ekologiczne

Kiedy niemal graniczy się z tak cennym przyrodniczo terenem, jak Tatrzański Park Narodowy, nie można udawać, że każde nasze działanie nie wpływa na środowisko w sposób mniej lub bardziej destrukcyjny.

Mając świadomość tego, jak bardzo każdego dnia usługi hotelarskie obciążają naturę postawiliśmy na rozwiązania ekologiczne w wielu sferach naszej działalności. Staramy się zostawiać jak najmniejszy ślad węglowy i do tego chcemy zachęcić naszych Gości – oczywiście przy zachowaniu wysokiego, hotelowego standardu.

Już na etapie projektowania budynku wdrożyliśmy liczne ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu budynek jest niezależny od paliw kopalnych. Ogrzewanie budynku opiera się na energii geotermalnej. Podobnie jak ciepła woda. Zapewnia nam je Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. Dodatkowo zastosowaliśmy system inteligentnego sterowania budynkiem, który obejmuje sterowanie temperaturą. Obecnie temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych w sezonie grzewczym utrzymywana jest na poziomie 22 stopni Celsjusza, ale rozważamy obniżenie jej do 20-21 stopni. Zgodnie z opracowaniami naukowymi takie obniżenie temperatury znacznie obniża ślad węglowy (nawet przy korzystaniu z ciepła geotermalnego ślad węglowy nie jest zerowy). Ponadto wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w system wyłączania ogrzewania przy otwartych oknach i ponownego włączania, kiedy okna zostają zamknięte.

Zgodnie z certyfikatem Tauron S.A. nr A/N/19780/TS/eK/07.2020 energia elektryczna, dostarczana do budynku, pochodzi z odnawialnych źródeł energii w ramach produktu Prąd EKO (certyfikat TUV SUD). Mimo to zastosowaliśmy szereg rozwiązań obniżających zużycie prądu. Wszystkie małe i duże AGD oraz RTV w budynku mają klasę energetyczną co najmniej A+. Oświetlenie oparliśmy na technologiach energooszczędnych, głównie na technologii LED. Wszystkie żarówki, nawet te wyglądające jak żarówki żarnikowe, są żarówkami energooszczędnymi. Ograniczyliśmy także energię, związaną z koszeniem trawy poprzez wydzielenie części terenu na kwietną łąkę, która jednocześnie podnosi bioróżnorodność, zwiększa retencję wody a także obniża lokalnie temperaturę w upalne dni. System hotelowy po wyjęciu karty z czytnika odcina prąd, co zapobiega niepotrzebnemu zużyciu prądu przez telewizor czy ładowarki podłączone do prądu pod nieobecność Gości. Jednocześnie sprzęty takie jak lodówka są wyłączone z tego obiegu, co zapobiega nadmiernemu zużyciu prądu przy przywracaniu do działania. Cenimy Gości, którzy cenią naturę, dlatego każde miejsce parkingowe w garażu podziemnym posiada własną stację ładowania samochodów elektrycznych.

Oświetlenie zewnętrzne budynku, oparte na technologii LED, jest sterowane zmierzchowo. Zostało zaprojektowane tak, by nie powodować zanieczyszczenia światłem – posiada sterowanie natężeniem i jest skierowane do budynku i do ziemi, a nie w stronę nieba.

Na tym nie koniec, o kolejnych naszych działaniach napiszemy w kolejnym tekście.

Za Cieszynianką 5c
34-500 Zakopane, Polska

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij