Green Deer, Zakopane
11 książek o górach, które możesz podarować bliskim
Przyjazd
Wyjazd

11 książek o górach, które możesz podarować bliskim

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. 11 książek o górach, które możesz podarować bliskim

11 książek o górach, które możesz podarować bliskim pod choinkę? Mamy subiektywną listę najlepszych pozycji na rynku!

11. "Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze", Ewa Matuszewska

Bez Zawady nie byłoby programu "Polski Himalaizm Zimowy". Wie to każdy, kto choć trochę interesował się zimowymi sukcesami Polaków na najwyższych szczytach świata. Ale skąd się wziął jego fenomen? Jak zdołał zorrganizować i doprowadzić do sukcesów tak wiele polskich wypraw w Himalaje? Autorka prowadzi nas przez te historie drobiazgowo, nie pomijając żadnych istotnych wydarzeń, ale przede wszystkim - zagłębiając się w osobowiość Lidera. I dzięki temu odkrywając przed nnami tejemnicę jego sukcesu. Książka czesto pomijana w zestawieniach najlepszych książek górskich, w naszej opinii – niesprawiedliwie!

10. “Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Krzysztofa Wielickiego przedstawiać nikomu nie trzeba. Ale autorzy prowadzą nas przez jego górską historię w nietuzinkowy, pełen prawdziwych dylematów sposób. Ta ksiązka to nie jest laurka. Ale himalaizm to też nie jest rurka z kremem. I trzeba to wiedzieć, żeby zrozumieć decyzje, podejmowane przez himalaistów. Nie tylko przez Wielickiego. 

9. "Wszystko za Everest", Jon Krakauer

Choć spoza "naszego" podwórka, to jedna z najlepszych książek o górach. W tej sytuacji nie mogliśmy jej pominąć w naszym, subiektywnym, zestawieniu. Jedyna w naszym zestawieniu, która została nominowanna do Pulitzera. Opowiada o dramatycznych wydarzeniach ze zboczy najwyższej góry świata, opanowanej przez szał komercyjnych wypraw. Autor wziął udział w jednej z takich komercyjnych wypraw i jako jeden z nielicznych wrócił, by opowiedzieć światu o walce z górą gór. 

8. "Kurtyka. Sztuka wolności", Bernadette McDonald

Najmniej poznany ze znanych polskich wsponaczy. Indywidualista, którego zawsze bardziej niż cel interesowała droga. Bardziej niż osiągnięcia – ich styl. Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla Kurtyki więcej niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze. Warto spojrzeć na góry z jego perspektywy. 

7. "Spod zamarzniętych powiek", Adam Bielecki, Dominik Szczepański

Bielecki to postać nietuzinkowa, a jego droga w góry z górniczego Śląska – z pewnością jest pasjonująca. Ale ta książka to także rozliczenie z medialnym wizerunkiem, na który niewątpliwy wpływ miała dramatyczna wyprawa na Broad Peak. Wizerunkiem niesprawiedliwym, nakrelonym w emocjach przez tych, siedzących pod kocem na wygodnym fotelu. Książka napisana bez bufonady, bez nadęcia, bez sztuczności, dzięki której poznajemy Bieleckiego, który zyje górską pasją. Warto, tym bardziej, że pomoże nnam zrozumieć jak medialny szum i internetowi "specjaliści" potrafią wpłynąć na nasz sposób postrzegania osób "ze świecznika". 

6. "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie", Agata Komosa-Styczeń

Ta książka z pewnością jest feministką. Pokazuje kobiecą twarz zdobywania Tatr. I jest to twarz ciekawa, ppasjonująca, niejednnokrotnie znacznie bardziej, niż ta męska. Ale jednocześnie ta kobieca historia Tatr nie bije się z męską o palmę pierszeństwa. Płynie własnym torem, czasem zbyt cicho i zbyt skromnie. Warto poznać kobiety, które niejednokrotnie były na szczytach i w tatrzańskich jaskiniach przed swoimi kolegmi, ale nigdy nie chciały udowadniać, że są lepsze. I nawet dziś, po latach, opowiadają swoje historie skromnie, jakby to, czego dokonały, nie było niczym wyjątkowym. Tymczasem historie zebrane w książce są wyjątkowe! I warto je poznnać!

5. "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", Anna Kamińska

Wandy Rutkiewicz nikomu przedstawiać nie trzeba, ale ta książka pozwala nam poznać najsłynniejszą polską himalaistką na nowo. Książka jest pełna nieznanych dotychczas dokumentów, niepublikowanych fotografii oraz wspomnień bliskich, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę o Wandzi. 

4. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście", Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Wnikliwa, pasjonująca i pociągająca. Okraszona zdjęciami i rozmowami z tymi, którzy Kukuczkę znali lepiej, niż inni. Wartka, lekka, plastyczna, ale niepozbawiona napięcia, towarzyszącego wysokogórskim wyprawom. Towarzyszy mistrzowi nie tylko w wyprawie od poziomu base camp'u, ale pokazuje też przygotowaniaa do wypraw, czasem znacznie bardziej barwne od żmudnej wspinaczki po jednolitych, lodowych zboczach. Książka świetna, Kukuczkę wszyscy powinni znać, ale i poznać, co bez wątpienia ta pozycja umożliwia.

3. "Uciec jak najwyżej. Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz", Ewa Matuszewska

Ewa Matuszewska związała swoje życie z Zakopanem już po śmierci swojej przyjaciólki, Wandy Rutkiewicz. Dlatego jej książki w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć. Jest ona swojego rodzaju pożegnaniem z Wandzią. Pożegnaniem trudnym, pełnym milości, ale też żalu i krytyki. Ksiązka wypełniona jest wywwiadami, wspomnieniami samej autorki, jej refleksjami nad przyjaźnią, życiem i śmiercią oraz ukochanymi przez obie kobiety górami. Dla nas osobiście ta książka sprawia, że Ewa jest ciągle z nami. 

2. "Tatry Polskie. Przewodnik", Józef Nyka

Ikona sama w sobie. Najlepszy, najbardziej obszerny przewodnik po polskich Tatrach. W 2018 ukazało się 21 wydanie tej niezwykłej ksiązki. Przewodnik, poza czasem przejścia każdej trasy (liczonego dla przeciętnego turysty), opisem szlaków, ich trudności i wskazówek praktycznych, zawiera też ciekawostki o historii, geologii i przyrodzie każdego szlaku. 

1. "Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach", Michał Jagiełło

Ta ksiązka to kawał rzetelnego reportażu, opartego na kronikach akcji ratunkowych TOPR. I nie jest to ani łatwa, ani tym bardziej przyjemna lektura. Ale jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto wybiera się w Tatry. Bo lepiej się uczyć na błędach innych, niż wyruszyć w Tatry bez przygotowania i powielić błędy innych turystów. Poza tym książka pokazuje boleśnie trud akcji ratunkowych i odwagę ratowników TOPR-u. Ale też doskonale "na sucho" zapoznaje nas ze szlakami, pogodą, lawinami i sposobami na przetrwanie w krytycznej sytuacji w górach. Warto od razu kupić dwie – jedną na prezent, drugą dla siebie. 

Za Cieszynianką 5c
34-500 Zakopane, Polska

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij