Green Deer, Zakopane
Słowacki Raj
Przyjazd
Wyjazd

Słowacki Raj

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Szczegóły atrakcji

Pionowe, nawet kilkudziesięciometrowe drabinki, drewniane mostki kilkanaście metrów nad rzeką czy metalowe platformy tkwiące w pionowych ścianach – takie, podnoszące adrenalinę atrakcje, mamy na wyciągnięcie ręki, za słowacką granicą.

Słowacki Raj to Park Narodowy, w którym możemy na swojej drodze spotkać nie tylko przeszkody terenowe, ale też kozice czy…wilki.

80 kilometrów od granicy z Polską rozciąga się malowniczy, krasowy płaskowyż, będący częścią Słowackich Rudaw. Średnia wysokość Słowackiego Raju to 800-1000m n.p.m., a jego najwyższym szczytem jest Vel'ka Knola (1266m). Paradoksalnie w tym miejscu nie chodzi jednak o szczyty, ale o malownicze doliny i wąwozy.

Słowacki Raj, ze względu na swoje niewielkie wysokości i przewyższenia, nie jest wymagającym miejscem. Jednak wybierając się tam, trzeba mieć świadomość, że niektóre szlaki nie są łatwe. Wiele z nich to trasy jednokierunkowe, na których czeka nas masa drabinek, którymi będziemy wspinać się po pionowych ścianach. Dlatego, planując wyjazd do Raju z dziećmi czy osobami z lękiem wysokości, trzeba zaplanować trasę tak, by ominąć najtrudniejsze szlaki.

Dojazd

Do Słowackiego Raju dojedziecie pociągiem lub autobusem z przejścia granicznego na Łysej Polanie słowackim autobusem CSAD do Popradu. Stąd trzeba pojechać pociągiem osobowym (z pospiesznego nie wysiądziecie na odpowiedniej stacji, bo się tam nie zatrzymuje) w kierunku Koszyc. Po 15 minutach wysiadacie na stacji Vydrnik lub Spisśkie Tomaśovce. Z Vydrnika do Słowackiego Raju dotrzecie po 4 km marszu, a ze Spiśskich Tomaśovic po 2 km spacerze. Możecie również skorzystać z jednej z licznych ofert wycieczek do Słowackiego Raju, które organizują zakopiańskie firmy.

Jak do Słowackiego Raju dotrzeć samochodem? To około 70-kilometrowa wycieczka. Od przejścia granicznego w Łysej Polanie jedziemy drogą nr 67. W Kieżmarku jedziemy na Vrbow, Janovce i Spiska Nowa Wieś. We Vrbowie mijamy z prawej wielkie kąpielisko termalne. W Janowicach skręcamy w lewo w drogę główną prowadzącą z Popradu do Preszowa (Presov) i jedziemy nią kilka kilometrów do Spiskiego Czwartku (Spissky Stvrtok). Do Podlesoka skręcamy w prawo; a do Cingova jedziemy na Spiską Nową Wieś i skręcamy w prawo w Smiżanach (około 6 km za Stvrtokiem).

Trasy dla początkujących (również z dziećmi)

Dla początkujących najlepsza będzie trasa z Čingova na Tomašovský výhľad. Ze szlaku podziwiać będziecie mogli nie tylko malowniczy przełom Hornadu, ale też Tatry Wysokie! Jedynym wąwozem, w którym nie traficie na drabinki i inne trudne przeszkody, jest Zejmarska roklina. Z Mlynek-Bielych vôd, gdzie trzeba zostawić samochód, już tylko kilka minut spacerem dzieli was od pięknego wodospadu kpt Nálepku. Po godzinie dotrzecie na płaskowyż Geravy, gdzie czeka was jeszcze jedna atrakcja – przejażdżka wyciągiem krzesełkowym. Z jego końcowej stacji macie pół godziny do parkingu!

Trasy dla średniozaawansowanych

Odważniejszym polecamy 4-godzinną trasę przełomem Hornadu. Dwa centra turystyczne, Čingov i Podlesok, łączy malowniczy szlak, biegnący z nurtem tej górskiej rzeki. Trasa jest bogata w drabinki, mostki, łańcuchy i platformy, zamontowane w pionowych skałach nad nurtem rzeki, więc trzeba się dobrze zastanowić przed jej wybraniem. Na szczęście zawsze można zawrócić, ponieważ nie jest to trasa jednokierunkowa. Prawdopodobnie z tego powodu jest to jeden z najczęściej odwiedzanych rajskich szlaków.

Trasy trudne

Dużo trudniejsza i czasochłonna jest trasa do Sokoliej Doliny. Turyści wybierają ją niezwykle rzadko ze względu na duży stopień trudności i długość. Niemal na całym szlaku panuje spokój, a jesienią trudno tam o spotkanie innych turystów. To właśnie tam, pewnego jesiennego poranka było nam dane po raz pierwszy w życiu zobaczyć wolnego wilka. Tę całodzienną wyprawę zaczynamy w Čingovie, idziemy przez Biely Potok (alternatywnie zaczynamy w Podlesoku). To chyba najtrudniejsza z tras w Słowackim Raju. Jednokierunkowa, naszpikowana drabinkami, po których można się tylko wspinać. Wspinaczka drabinkami koło wodospadów Skalného i Vyšného to pestka w porównaniu z nadchodzącą, niemal 80metrową wspinaczką drabinkami, łańcuchami i mostkami przy wodospadzie Závojovým. Z Biskupských chyžiek wracamy na Klaštorisko albo Podlesok.

Słowacki Raj to miejsce piękne. Nie wolno go jednak lekceważyć. Trasy, które na mapie wydają się być łatwe i krótkie, mogą niejedną osobę nabawić bólu głowy. Dlatego przed wyruszeniem na szlak najlepiej przeczytać informacje o wybranej przez nas trasie i obejrzeć zdjęcia, które pomogą nam podjąć decyzję.

Za Cieszynianką 5c
34-500 Zakopane, Polska

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij