Green Deer, Zakopane
PKL Kasprowy Wierch
Przyjazd
Wyjazd

PKL Kasprowy Wierch

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. PLK Kasprowy Wierch

Być w Zakopanem i nie stanąć na szczycie Kasprowego Wierchu? Chyba każdy wie, że na tę kultową górę trzeba się udać. Latem – spacerem z Kuźnic. Zimą – z nartami, kultową polską kolejką linową.

Ważne! NIE PROWADZIMY SPRZEDAŻY BILETÓW NA KOLEJKĘ NA KASPROWY WIERCH. Ten tekst jest informacyjny, ma pomagać naszym Gościom w zaplanowaniu pobytu w Tatrach.

Zacznijmy od historii, bo jest ona szczególna i wyjątkowo fascynująca. Kolej linowa na Kasprowy Wierch została wybudowana ogromnym wysiłkiem całego społeczeństwa jeszcze przed II Wojną Światową. Budowa rozpoczęła się w 1935 roku. Była to pierwsza inwestycja tego typu w Polsce, a sześćdziesiąta na świecie. I choć nawet dziś trudno w to uwierzyć – inwestycja powstawała w rekordowym tempie 7 miesięcy. Pierwsi pasażerowie wjechali na Kasprowy Wierch wagonikiem kolejki linowej już 15 marca 1936 roku.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch składa się z dwóch niezależnych od siebie odcinków: z Kuźnic na Myślenickie Turnie i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Na każdym odcinku na jednej linie zawieszone są dwa wagoniki – jeden jedzie do góry, a drugi w tym samym czasie – na dół. Czas jazdy gondolą wynosi 12 minut. Kolejka linowa przewozi 360 os/h w okresie zimowym. Latem, ze względu na ochronę przyrody przepustowość kolejki jest ograniczana do 180 os/h.

Po zakończeniu tej inwestycji szybko zaczęło się w Tatrach rozwijać narciarstwo. Wyciąg krzesełkowy Gąsienicowy zbudowano już w 1938 roku. Od tego czasu był dwukrotnie modernizowany – w 1962 i 2000 roku. Dziś wjazd trwa 8 minut a krzesełko przewozi 4 osoby na jednej kanapie. W ciągu godziny przewozi 2400 narciarzy. w ten oto sposób powstał najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce.

Wyciąg Goryczkowy powstał w latach 1967–1969. Jest to wyciąg krzesełkowy 2-osobowy. Działa tylko zimą. Niestety – kapryśna pogoda i specyfika Kasprowego Wierchu (silne wiatry, położenie w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego) sprawiają, że naśnieżanie jest tu niemożliwe a naturalnego śniegu często jest zbyt mało, by trasę w Kotle Goryczkowym uruchomić. Wjazd trwa 15 minut. Przepustowość kolejki: 730 os/h.
Na Kasprowym Wierchu mamy kilka tras zjazdowych o różnych stopniach trudności:

  • czarne (bardzo trudne);
  • 3 czerwone (trudne).

Łączna długość tras na Kasprowym Wierchu to 16 km. Najdłuższa trasa prowadzi przez Halę Gaśienicową do samych Kuźnic i ma długość 9,7km. Zjazd do Kuźnic przez Dolinę Goryczkową to 5 km. Trasa Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa ma długość 1,5 km i przewyższenie 352 metrów. Natomiast trasa narciarska Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa ma długość 2,6 km i przewyższenie 595 m.

Należy pamiętać, że trasy na Kasprowym Wierchu nie są naśnieżane ani oświetlone, ponieważ leżą na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Taka ingerencja w ekosystem została uznana za wyjątkowo szkodliwą dla zwierząt i roślin tego terenu. Stoki są natomiast ratrakowane. Specyfika zbocza góry wymaga pokrywy śnieżnej liczącej kilkadziesiąt centymetrów, żeby śnieg pokrył wszystkie niebezpieczne głazy i zagłębienia terenu.

Na szczycie Kasprowego znajduje się odnowiona restauracja. Należy pamiętać, że jest ona zamykana na pół godziny przed odjazdem ostatniego wagonika w dół. Oczywiście na Kasprowym znajduje się także punkt TOPR. NA szczycie góry, powyżej stacji górnej kolejki, znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. W budynku PKL znajdziemy również warsztat narciarski, i przechowalnię sprzętu. Noclegu możemy szukać w Schronisku PTTK Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej po zjechaniu trasą w kotle Gąsienicowym. 

Do stoku w Gąsienicowym możemy dojechać gondolą z Kuźnic lub podejść piechotą do dolnej stacji wyciągu w Dolinie Goryczkowej przez Kalatówki. Samochodem można dojechać tylko do Ronda im. Jana Pawła II, dalej obowiązuje zakaz wjazdu. Do dolnej stacji kolejki można natomiast dojechać taksówką bądź busem. Busy odjeżdżają z dworca autobusowego lub z przystanku na ul. Zamoyskiego (przed kościołem).

Za Cieszynianką 5c
34-500 Zakopane, Polska

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij