Green Deer, Zakopane
Tatrzański Cmentarz Symboliczny
Przyjazd
Wyjazd

Tatrzański Cmentarz Symboliczny

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Jest takie miejsce w Tatrach, do którego 1 listopada zawsze biegną nasze myśli. To Tatrzański Cmentarz Symboliczny.

Pomysł jego powstania padł już w 1922 roku, a celem było przede wszystkim zapanowanie nad umieszczaniem tablic pamiątkowych w Tatrach w miejscu śmierci taterniczek i taterników. Otwarcie odbyło się dopiero 11 sierpnia 1940, a na symboliczny cmentarz przeniesiono tablice pamiątkowe z całych Tatr. Później postawiono tam także 60 malowanych drewnianych krzyży, wykonanych przez rzeźbiarzy ze wsi Detva. Na cmentarzu mieszczono motto: "Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze".

Dziś na tym tatrzańskim cmentarzu znajduje się około 300 tablic poświeconych ponad 400 osobom. Są wśród nich Klemens Bachleda, Mieczysław Karłowicz, Wiesław Stanisławski, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Janusz Kubica i Stanisław Mateja Torbiarz oraz piloci „Sokoła”: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Dolinie Olczyskiej. Są też tablice poświęcone osobom związanym z Tatrami: Jerzemu Kukuczce, Piotrowi Morawskiemu czy Wandzie Rutkiewicz. O umieszczeniu na nim nowych tablic decyduje komisja parku narodowego.

Cmentarz położony jest na zachodnich stokach Osterwy w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się na południowy wschód od Popradzkiego Stawu, u wylotu Doliny Złomisk. Od schroniska nad Popradzkim Stawem prowadzi do niego żółty szlak, czynny od 16 czerwca do 31 października.

Za Cieszynianką 5c
34-500 Zakopane, Polska

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij